czyli bajki do uszka dla każdego maluszka

Dzieci uwielbiają bajki, baśnie, rymowanki… Jeśli więc można połączyć przyjemne z pożytecznym, to ja jestem jak najbardziej „za” :-).

„Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną. Zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.” (Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska „Wychowanie przez czytanie”).

Czytanie przyspiesza rozwój mowy, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć dziecka, pobudza do kreatywności, a także buduje zdolności przeżywania: dostrzegania, nazywania emocji i odczuwania ich w sposób bezpieczny. Przeżycia są „ukryte” w bohaterze bajki, historie i bohaterowie budują w dzieciach odwagę do wyrażania uczuć.

Będziemy czytać zarówno kultowe bajki i baśnie, jak również utwory początkujących autorów. Będziemy odpoczywać przy bajkach relaksacyjnych i uczyć się przeżywania emocji z bajkami terapeutycznymi (bajkoterapia). Będziemy się bawić z wierszykami bardziej i mniej znanymi oraz moimi własnymi :-).

W naszym kąciku relaksacyjnym nie tylko czytamy bajki, ale również słuchamy spokojnej, wyciszającej muzyki, czasami szumu morza lub wiosennego deszczyku. Tu każde dziecko znajdzie chwilę odpoczynku, jeśli tylko będzie tego potrzebowało.

IMG_1720