czyli… do przedszkola/szkoły by się szło…

 

To zajęcia…

…które przygotują dzieci do zupełnie nowego etapu w ich życiu…

…które sprawią, że dziecko będzie się czuło bezpieczniej w nowym miejscu…

…które pomogą dzieciom nabyć nowe umiejętności…

…które dodadzą pewności siebie.

 

Przygotowanie do przedszkola

Okres pójścia do przedszkola to czas zmian dla dziecka oraz rodziców. To czas bardzo ważny dla malucha, jednocześnie piękny i ciekawy, dlatego warto zadbać o to, by był jak najmniej bolesny. Fakt pójścia do przedszkola rozpoczyna u dziecka proces przystosowywania i zależności od innych dorosłych niż rodzice i najbliżsi. Na początku tego okresu dziecko bardzo często tęskni, smuci się, a nawet płacze, gdy rozstaje się z rodzicem.

Jeśli dziecko nie uczęszczało do żłobka, tylko pozostawało pod stałą opieką mamy, babci lub niani, może odczuwać lęk przed nowym miejscem i pozostaniem w nim bez bliskiej osoby (tzw. lęk separacyjny). Strach przed rozstaniem z rodzicem jest naturalnym doświadczeniem i może pojawić się w rozwoju wszystkich zdrowych dzieci. Dlatego też pewien stopień lęku związanego z separacją jest zrozumiały i nie powinien budzić niepokoju.

W Domowej Akademii Rozwoju dziecko będzie miało okazję stopniowo przyzwyczaić się do chwilowych rozstań z bliską osobą. Będziemy oswajać się z nową sytuacją i budować pewność siebie. Będziemy m.in.:

– rozmawiać o przedszkolu, mocno podkreślając jego zalety,

– czytać bajki terapeutyczne o pójściu do przedszkola,

– uczyć (w miarę możliwości) samodzielności np. w zakresie samodzielnego zakładania bucików, zapinaniu guzików – wówczas dziecko będzie przeżywało mniej leków, bo będzie się czuło mniej zależne od innych, będzie miało poczucie, że radzi sobie w stacjach dla niego trudnych,

– możemy zorganizować spotkanie z przedszkolakiem, który lubi chodzić do przedszkola (mam takiego w domu ;-P), a który początkowo miał trudność z rozstaniami w przedszkolu (takiego też mam :-D),

– istnieje możliwość utworzenia małej grupy przyszłych przedszkolaków, w której dzieci będą uczyły się przebywania z innymi maluchami,

– będziemy ćwiczyć wspólnie z rodzicem (opiekunem) najlepsze formy rozstań – przede wszystkim takie, które nie przedłużają pożegnań przy pozostawianiu dziecka w nowym miejscu.

 

Przygotowanie do szkoły

Dojrzałość szkolna dziecka związana i ściśle uzależniona jest od jego indywidualnego rozwoju. Bardzo ważne jest, by aktywnie i mądrze spędzać czas z dzieckiem, rozbudzać jego ciekawość otaczającym światem, pozwalać na samodzielne doświadczenia, być i wspierać, motywować, jednocześnie dając swobodę działania i nabywania różnorodnych doświadczeń. Nie należy również zapominać, że podstawową formą aktywności dzieci w tym wieku jest zabawa. Znacznie więcej pożytku przyniesie nauka w trakcie aktywności niż tłumaczenie, czy wielokrotne powtarzanie komunikatów słownych. W Domowej Akademii Rozwoju, właśnie dzięki zabawie, będziemy ćwiczyć niezbędne umiejętności, które z pewnością przydadzą się w szkole.

Skupimy się głównie na ćwiczeniach usprawniających koncentrację uwagi, sprawności manualnych, koordynacji oko-ręka, planowanie motoryczne, koordynację ruchową, a w konsekwencji pewność siebie.