wariacje zmysłów

Czyli zabawy sensoryczne.

Zapraszam wszystkie dzieci do świata zabaw, w którym główną rolę będą odgrywały kolory, kształty, faktury, dotyk, zapachy, dźwięki, a także ruch. Poprzez odpowiednie zabawy możemy wspierać rozwój zmysłów już u niemowląt i małych dzieci. Zabawy te mają za zadanie uwrażliwianie sensoryczne maluchów, tak by mogły one doskonalić swoje umiejętności odpowiedniego reagowania na poszczególne bodźce. Małe dzieci uczą się tego każdego dnia, budując tym samym mapę własnego ciała. Oznacza to, że stymulowanie integracji sensorycznej u dzieci jest niezwykle ważne.

To kreatywne poznawanie świata korzystnie wpływa na rozwój ruchowy dziecka, rozwój mowy, umiejętność planowania, uczenia się, a co za tym idzie samoakceptację i poczucie własnej wartości.

W zabawach tych wykorzystujemy minimum zabawek i maksymalną dawkę wyobraźni. To pełne twórczości dzieła stworzone z farbek, piasku, kisielu, pianki do golenia, plasteliny, mąki, gazet, kasztanów, wody i wielu… wielu innych wspaniałości. Mówi się, że „brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko” – tu malec będzie miał okazję się o tym przekonać ;-).

Dodatkowo się huśtamy, turlamy, skaczemy na piłkach, łapiemy bańki mydlane, odbijamy balonami i uprawiamy setki innych ruchowych czynności!

Schulanfnger

Jest również grupa dzieci, które nie lubią tego, co innym sprawia frajdę – niechętnie grają w piłkę, nie chcą jeździć na rowerze, boją się drabinek i zjeżdżalni; nie chcą rysować, malować rączkami farbką, lepić ciastoliną, przytulać się do pluszowego misia, czy chodzić po trawie bosymi stópkami. Czy zabawy sensoryczne są dla nich odpowiednie? Jak najbardziej!  Takie zachowanie dziecka może świadczyć o problemach z integracją sensoryczną. Wspólnie możemy to sprawdzić. Wczesna diagnoza zaburzeń SI daje dziecku ogromną szansę na wejście w wiek szkolny bez żadnych obciążeń.

Ważne! W Domowej Akademii prowadzę zabawy sensoryczne, a nie terapię SI.