Dziecko spotyka codziennie wiele sytuacji nacechowanych różnorodnymi emocjami. Jego umiejętności społeczne i emocjonalne dopiero zaczynają się rozwijać. Trudno więc mu zrozumieć całą emocjonalną rzeczywistość. Z pomocą przychodzi bajkoterapia. Metoda prosta, skuteczna i kochana przez maluchów. Bajkoterapia to fantastyczna metoda, w której dzieci w przyjaznej atmosferze poznają świat uczuć i obowiązujących norm społecznych. Odnajdują siebie, znajdują potrzebne treści i co najważniejsze znajdują rozwiązania.

Bajkoterapia jest jedną z tych metod pracy z dzieckiem, dzięki której możemy niezwykle skutecznie pomagać i wspierać pociechy w oswajaniu uczuć  –  własnych i cudzych – oraz w budowaniu zdrowych relacji z innymi. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone historie,  można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu.

Zadaniem bajkoterapii jest również wzmocnienie i wzbogacenie zasobów dziecka, by lepiej potrafiło radzić sobie z trudnościami. Wprawdzie to ono samo musi poradzić sobie ze swoim problemem, ale lektura stanowi źródło wskazówek, ma go uspokoić, pomóc w kształtowaniu adekwatnego obrazu świata. Czytanie bajek ułatwia budowanie osobistych zasobów, z których w razie potrzeby dziecko może skorzystać.

IMG_1720

W kąciku relaksacyjnym nie tylko czytamy bajki terapeutyczne, ale również inne piękne książki z bajkami, baśniami, czy wierszykami. Słuchamy spokojnej, wyciszającej muzyki, czasami szumu morza lub wiosennego deszczyku. Tu każde dziecko znajdzie chwilę odpoczynku, jeśli tylko będzie tego potrzebowało.